28 - 06 - 2019

Polska strefa upałów

Wraz z powietrzem zwrotnikowym napłynęła do Polski fala upałów z temperaturami znacznie przekraczającymi 30⁰C. Najgorętszym dotychczas dniem był 26 czerwca kiedy to na stacji IMGW-PIB w Radzyniu zanotowano o 15:20 rekordową temperaturę 38.2⁰C. Efekt upałów widoczny jest również na produktach satelitarnych. Na poniższym obrazie widoczny jest rozkład temperatury powierzchni ziemi na obszarze Polski wyznaczonej z danych satelitarnych pochodzących z czujnika SEVIRI umieszczonego na satelitach geostacjonarnych METEOSAT z godziny 11:30 czasu lokalnego. Jak widać temperatura ta przekroczyła 30 ⁰C niemal na całym obszarze kraju.

Temperaturę powierzchni ziemi z danych satelitarnych możemy wyznaczać jedynie dla niezachmurzonych obszarów dlatego na mapie widoczne są białe miejsca gdzie obliczenie temperatury powierzchni ziemi nie było możliwe z powodu chmur.

Wysokie temperatury w Zachodniej Polsce utrzymywały się do późnych godzin wieczornych – na mapie z godziny22:15 temperatura powierzchni  w tym regionie oscylowała wokół 28 ⁰C.