27 - 06 - 2022

Zakwit sinic na Zalewie Wiślanym

Ostatnie słoneczne i bardzo ciepłe dni sprawiły, że temperatura wody w zbiornikach wodnych wyraźnie się podniosła. Na Zalewie Wiślanym w punkcie pomiarowym Tolkmicko w dniu 27.06.2022 temperatura wody przekroczyła 21 stopni Celsjusza i dalej rośnie na skutek operacji słonecznej i napływu ciepłego powietrza. Nieco chłodniejsza woda, rzędu 17-20 stopni Celsjusza, występuje wzdłuż większości polskiego wybrzeża Bałtyku. Początek sezonu urlopowego zapowiada się wyjątkowo zachęcająco do plażowania i kąpieli.

Takie warunki sprzyjają również zakwitom sinic (bakterii należących do jednych z najstarszych organizmów na ziemi) w jeziorach i wodach Morza Bałtyckiego będących następstwem procesu eutrofizacji czyli „użyźniania” zbiorników wodnych na skutek zwiększonego dopływu ładunków biogennych takich jak azot czy fosfor. Zanieczyszczenia te pochodzą z wielkoobszarowych terenów rolniczych (spływ nadmiaru w/w substancji znajdujących się w nawozach sztucznych oraz naturalnych) jak i z nieoczyszczonych ścieków gospodarstw domowych.

Nadmiar pożywienia dla bakterii powoduje nagły przyrost liczby organizmów i tak zwany „zakwit”. Woda robi się mętna i przybiera kolor zielony. Sinice wytwarzają toksyny, z którymi kontakt daje różnego rodzaju zmiany uczuleniowe na skórze, a po napiciu się wody je zawierającej powoduje schorzenia żołądkowo-jelitowe.

Na prezentowanych poniżej zdjęciach Sentinel-2 z dnia 26 czerwca 2022 widać pierwsze większe w tym roku zakwity sinic na Zalewie Wiślanym.

Bartosz Wieczorek, Zakład Teledetekcji Satelitarnej, IMGW-PIB