01 - 08 - 2019

Mapy zasięgu wody w województwie małopolskim i podkarpackim

Intensywne opady deszczu i burze w okresie 20-22 maja 2019 roku przyczyniły się do podniesienia poziomu wód oraz lokalnych podtopień w południowej Polsce. W dniu dzisiejszym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało ostrzeżenie 2 i 3 stopnia województwie śląskim, małopolskim i podkarpackim. Na podstawie aktualnych zobrazowań radarowych Sentinel-1 dostarczanych przez program Copernicus, Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN opracowało mapy zasięgu wody na najbardziej poszkodowanych obszarach. Część map została przygotowana w wyniku aktywacji uruchomionej przez Wojewodę Podkarpackiego w ramach stałego porozumienia pomiędzy Wojewodą Podkarpackim a CBK PAN.

Opracowane zostały mapy zasięgu wody:

  • na Potoku Zgórskim i stawach rybnych między miejscowościami Wadowice Dolne i Izbiska w gminie Wadowice Górne w powiecie mieleckim (województwo podkarpackie),
  • na rzece Czarnej (dopływ Wisłoka) w południowo-wschodniej części gminy Lisia Góra w powiecie tarnowskim (woj. małopolskie),
  • na rzece Olszynka (dopływ Wisłoki) w okolicach miejscowości Święcany w gminie Skołyszyn w powiecie jasielskim (woj. podkarpackie).

Kolorem jasnoniebieskim zostały zaznaczone obszary podtopione. Mapy zostały opracowane na podstawie radarowych zobrazowań Sentinel-1 wykonanych w dniach 22-23 maja 2019 r. około godziny 6.50.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że obecnie stan alarmowy jest przekroczony na 26 wodowskazach w dorzeczu Wisły oraz 2 w dorzeczu Odry, z kolei stan ostrzegawczy jest przekroczony na 53 wodowskazach w dorzeczu Wisły oraz na 23 w dorzeczu Odry. W dniu dzisiejszym (23.05.2019) na Śląsku, Małopolsce i Podkarpaciu może nadal intensywnie padać.

Aktualne alerty i ostrzeżenia publikowane są na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Aktualizacja z dnia 27.05:

Na podstawie danych z dnia 26.05.2019 z godz. 18:18 zostały opracowane następujące mapy zasięgu wody:

  • ujścia Sanu do Wisły (woj. podkarpackie)
  • ujść rzek: Trzaśniówka i Łęg do Wisły w gm. Gorzyce, pow. tarnobrzeski (woj. podkarpackie)

Na podstawie optycznego obrazu satelitarnego z dnia 27.05.2019 z godz. 11:31 opracowano mapę:

  • ujścia Sanu do Wisły (woj. podkarpackie)

Aktualizacja z dnia 24.05:

W dniu 24.05. zostały opracowane mapy zasięgu wody:

  • w okolicach miejscowości Suchy Grunt w gminie Szczucin w powiecie dąbrowskim (województwo małopolskie),
  • w miejscu ujścia Żabnicy do rzeki Breń w gminie Olesno w powiecie dąbrowskim (województwo małopolskie).